Něco o mně

Naše fenka Bonie Mrazivé ticho se narodila 24.4.1998 v Horní Řasnici u Liberce. Brala jsem si ji, když jí bylo přesně 7 týdnů. I když byla moc krásná nebylo to takové malé chlupaté nic, které jsem si představovala. Byla ze všech sourozenců nejmenší a nejmíň si nás všímala, tak jsme si ji vzali.

Doma nám zato věnovala pozornosti víc než bylo třeba, kousala, škrábala a pořád si chtěla hrát. Dokud ještě neměla svůj kotec na zahradě, spávala v pelíšku vedle mojí postele, ale jenom do té doby, než jí narostly dostatečně dlouhé nohy a dokázala vylézt ke mně. Vůbec se nedivím, že potom se jí do kotce dvakrát nechtělo, musela jsem tedy s ní. Naštěstí bylo léto a noci byly teplé! Ve spacáku v kotci jsem strávila přibližně deset nocí, než si Bonie trochu zvykla.

Československého vlčáka jsem si zvolila podle encyklopedie psů a chovatele podle inzerátu v časopise. Nevěděla jsem vůbec nic o plemeni ani o výběru štěněte. Původně měla Bonie jenom hlídat dům a na "cvičák" chodit proto, aby měla základní psí vzdělání. Vyrostla z ní ovšem nečekaně hezká a milá psí dáma, kterou by byl hřích neukázat na výstavách.

Díky samostatnosti a odvaze pro plemeno až netypické, se také dobře učí, a doufám, že se nám to podaří dokázat i zkouškami. Úspěšně jsme začali zkouškou ovladatelnosti psa - ZOP a pokračujeme vyšším stupněm - zkouškou pracovní upotřebitelnosti - ZPU 1.

Absolvovali jsme svod i bonitaci - se stejným kódem A62K1OhP1, srozumitelně: výška 62cm, dlouhý ocas, povaha - dobrácký, méně dráždivý, soulad se standardem výborný. Větší starosti nám dělalo povinné vyšetření na DKK, nakonec i to dopadlo dobře : B(0,1).

Nic nám tedy nebrání v naší chovatelské stanici Stín vlka chovat štěňátka a ta se nám poprvé narodila v prosinci roku 2002. Bonie se ukázala jako svědomitá matka, která však v žádném případě potomky nerozmazluje a velice přísně vychovává. Instinkt jí radí učit své děti bojovat o potravu i o pozornost nadřazených členů smečky, v jejím případě, všech hodných lidí. A tyto dovednosti naše štěňátka nezapomenou po celý psí život.